اریک برن | زندگینامه و نظریه شخصیت

اریک برن ( 10 می 1910- 15 جولای 1970) به انگلیسی Eric Berne ، روان پزشک و روانشناس شهیر آمریکایی کانادایی است. او در نیمه قرن بیستم، نظریه تحلیل رفتار متقابل یا به اختصار TA را، به عنوان روشی برای توضیح رفتار انسانی ابداع کرد.

نظریه شخصیت اریک برن ، بر مبنای ایده های فروید ، اما با تفاوت چشمگیری شکل گرفت. نظریه زیگموند فروید بر مبنای این اصل است که درمان کلامی می تواند راهی برای شناخت شخصیت بیمار باشد، در حالی که نظریه اریک برن بیان می دارد با تحلیل تعاملات اجتماعی افراد، بهتر می توان از شخصیت وی آگاهی یافت. او اولین شخصی بود که تئوری بازی های روانی را وارد حوزه روان درمانی کرد.

از آنجایی که نظریه های روانشناسی ، ارتباط نزدیکی با زندگینامه مبدع نظریه دارد، بهتر است ابتدا به زندگینامه اریک برن بپردازیم.

زندگینامه اریک برن، پیشینه تحصیلات

اریک برن در 31 سالگیاریک برن در دهم ماه می 1910 در مونترال ایالت کبک کانادا دیده به جهان گشود. وی فرزند دیوید هیلل برنستین ( David Hillel Bernstein ) پزشک عمومی و سارا گوردن برنستین (Sarah Gordon Bernstein) نویسنده و سردبیر حرفه ای بود. خواهر وی پنج سال بعد از او زاده شد. خانواده او از لهستان و روسیه به کانادا مهاجرت کرده بودند. والدین وی هر دو فارغ التحصیل دانشگاه مک گیل مونترال بودند. اریک به پدرش بسیار نزدیک بود و در مواقع درمان بیماری وی را همراهی می کرد. او بعدها داستان هایی از خود و پدرش که سوار بر سورتمه روی یخ به دیدار بیماران می رفتند بازگو می کرد. پدر برن زمانی که فقط 11 سال داشت بر اثر بیماری سل درگذشت. مادر آنها از راه نویسندگی و سردبیری از برن و خواهرش حمایت می کرد. او برن را تشویق می کرد تا مانند پدرش یک پزشک شود. اریک برن موفق به اخذ مدرک لیسانس پزشکی در سال 1931 و مدرک تخصص از دانشگاه پزشکی مک گیل مونترال در سال 1935 شد.

او در سال 1935 به ایالات متحده سفر کرد تا دوره انترنی خود را در بیمارستان انگل وود ( Englewood ) دانشگاه نیو جرسی بگذراند. پس از گذراندن دوره یک ساله انترنی، در کلینیک روان پزشکی دانشکده Yale شروع به کار کرد و به مدت دو سال در آنجا مشغول به روان درمانی شد. همچنین او در سال 1949،  به انجمن آمریکایی روان پزشکی پیوست.

اریک برن در سال 1943 نام قانونی خود را از اریک لنارد به اریک برن تغییر داد. وی حس شوخ طبع زیادی داشت که این را در نوشته هایش هم می توان ملاحظه کرد. در زمانی که وی در مک گیل مشغول به کار بود مقالات خود را با نام مستعار می نوشت. او با نام های مستعار مانند Cyprian Sincere نیز نگارش کرده است.

همچنین بخوانید:     تحلیل رفتار متقابل به زبان ساده

 

کارهای بالینی اریک برن (1938-1970)

زندگینامه اریک برن ، با ورود او به شغل روانپزشکی دستخوش تغییراتی شد. او از سال 1938 تا 1940 به عنوان معاون روانپزشک در رینگ سنیتوریوم، آرلینگتون و ماساچوست مشغول به کار بود.

از سال 1940 تا 1943 به عنوان روان پزشک در آسایشگاه Connecticut و همزمان به عنوان معاون کلینیک در بیمارستان مت سینای ( Mt Sinai ) نیویورک استخدام شد. او همچنین جلسات درمان خصوصی خود را برگزار می کرد.

در سال 1943 و در حین جنگ جهانی دوم، به هیئت پزشکی ارتش ایالات متحده ملحق شد و به عنوان روان پزشک خدمت کرد. وی از سمت ستوان به کاپتان و سپس سرگرد ارتقا مقام یافت. مکان هایی که وی در آن خدمت می کرد، اسپوکمن، واشنگتون، فلوریدا، بریگهام، و اف تی اورد ( Ft.Ord ) بود.

وی پس از اتمام خدمت در سال 1946 در کارمل کالیفرنیا اقامت کرد و سپس آموزش روان درمانی خود را در موسسه روان پزشکی سان فرانسیسکو در نیویورک از سر گرفت.

از سال 1949 تا 1964 او فعالیت پزشکی خود را به صورت خصوصی در کارنل و سان فرانسیسکو ادامه داد و علاوه بر آن به تحقیق و آموزش پرداخت. او در سال 1950 به عنوان روان پزشک به بیمارستان مت زیون ( Mt Zion ) سان فرانسیسکو دعوت شد و همزمان به عنوان مشاور جراح عمومی ارتش ایالات متحده فعالیت کرد.

اریک برن در سال 1951  سمت متخصص را پذیرفت و در کلینیک بهداشت روان سان فرانسیسکو و اداره جانبازان ارتش، به عنوان روان پزشک مشغول به کار شد.

اریک برن | زندگینامه اریک برن

نظریه شخصیت اریک برن

نظریه شخصیت اریک برن ، که با نام تحلیل رفتار متقابل شناخته می شود، شهرت جهانی دارد. نظریه شخصیت اریک برن به توضیح رفتار آدمی می پردازد. اساس نظریه اریک برن، بر ایده های فروید قرار دارد اما از جهاتی با آن متفاوت است. او معتقد بود می توان از طریق آنالیز و بررسی تعاملات اجتماعی افراد، به هویت و شخصیت وی پی برد. همچنین حالات نفسانی انسان را در سه گروه والد، بزرگسال و کودک تقسیم بندی کرد. سپس بر اساس هر حالت روانی، به تحلیل تعاملات افراد پرداخت. او تعاملات درون فردی را رفتار متقابل نامید و لغت بازی را برای اشاره به الگوهای خاصی رفتاری که به طور مکرر در زندگی روزمره اتفاق می افتد اختصاص داد.

مقالات اریک برن و نظریه شخصیت اریک برن

منشا تحلیل رفتار متقابل را می توان در 6 مقاله که در سال 1949 نگارش شد، دنبال کرد. این نوشته ها، مفاهیم فروید را پیرامون ناخودآگاه و سرنوشت انسان به چالش می کشد.

در سال 1956، پس از 15 سال آموزش روان درمانی، اریک برن دو مقاله بنیادی نوشت که هر دو در سال 1957 به چاپ رسیدند.

  • اودر مقاله اول خود با عنوان “شهود ششم، تصویر نفس”، مقاله خود را به اشخاصی از جمله Federn, E.Kahn و H.Silberer ارجاع داد. او در مقاله شهود ششم توضیح می دهد که چگونه به مفهوم حالت های روانی رسیده است و در مورد ایده جداسازی بالغ از کودک نیز توضیح داد.
  • مقاله دوم اریک برن با نام حالات روانی در درمان روانشناسی، بر اساس مقاله ای که پیشتر در کلینیک روان درمانی Zion سان فرانسیسکو، و کلینیک Langley Porter Neuropsychiatric منتشر کرده بود قرار داشت. او در مقاله دوم خود، حالاتنفسانی ( والد، بالغ و کودک ) را توسعه داد. اریک برن در این مقاله به طور مفصل به تبیین دایره های شخصیتی و اصطلاح آلودگی می پردازد.
  • چند ماه بعد، مقاله سوم او با عنوان ” تحلیل رفتار متقابل، روش جدید و موثر درمان گروهی ” منتشر کرد. وی قبل از آن، این مقاله را در جلسه منطقه غربی انجمن روان درمانی لس آنجلس در سال 1957 ارائه داده بود. با انتشار این مقاله در ژورنال آمریکایی روان درمانی، روش جدید تشخیص و درمان تحلیل تبادلی، به بخشی جدایی ناپذیر از ادبیات روان درمانی تبدیل شد. این مقاله علاوه بر تعریف مجدد حالات نفسانی و تحلیل ساختاری، مولفه های جدید تحلیل رفتار متقابل و بازی ها را نیز معرفی می کند.

گسترش نظریه اریک برن ، سمینارها و کتاب ها

بخش زیادی از زندگینامه اریک برن ، در برگزاری سمینارها و نگارش کتب و مقالات گذشت. او مجموعه ای از سمینارها را از دهه 1950 و با اصطلاح Transactional Analysis (TA) ، جهت معرفی و اموزش نظریه شخصیت خود دایر نمود. تا سال 1964، این اصلاح تا آنجا پیش رفت که انجمن تحلیل رفتار متقابل بین المللی تشکیل شد. با اینکه این نظریه تا مدت ها توسط جامعه روان درمانی نادیده گرفته می شد، اما بسیاری از روان درمانگر ها از ایده های او در آموزش خودشناسی و بهبود روابط میان فردی الهام می گرفتند.

در اوایل دهه 1960، او نتایج کار خود را منتشر کرد. اولین کتاب در زمینه تحلیل رفتار متقابل با عنوان “تحلیل رفتار متقابل در روان درمانی”  منتشر شد. اثر دیگر وی با نام “ساختارها و نیروهای سازمانی و گروهی” نام دارد. هر دو کتاب پیرامون نظریه شخصیت اریک برن و توضیح تعاملات میان فردی است.

همچنین کتابی با عنوان ” بازی ها ” برای متخصصین نگارش کرد. این کتاب مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت و از پرفروشترین کتابهای معرفی شده توسط نیویورک تایمز شد. این کتاب در شهرت و گسترش نظریه شخصیت اریک برن ، نقش موثری داشت. از مهم ترین کتابهای این نظریه پرداز بزرگ، می توان به سه کتاب زیر اشاره کرد:

  • بازی ها
  • نظریه تحلیل رفتار یا تحلیل تبادلی
  • بعد از سلام چه می گوییم؟
ازدواج و فرزندان اریک برن

در زندگینامه اریک برن ، سه بار ازدواج صورت گرفت. همسر اول وی روس هاروی ( Ruth Harvey ) بود که نام مستعار الینور ( Elinor ) و مک رائی ( McRae ) را برای محافظت از حریم خصوصیش به عنوان اولین همسر برن برگزید. آنها در سال 1942 با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب دو فرزند شدند. سپس در سال 1945 از یکدیگر جدا شدند. او در سال 1949 با دوروتی دیماس وی(Dorothy DeMass  Way ) ازدواج کرد و در سال 1964 نیز از او جدا شد. بعد از داستان موفقیت و گسترش نظریه شخصیت خود، با سومین همسرش به نام تور پیترسوندر در سال 1967 ازدواج کرد. آنها در کارمل واقع در ایالت کالیفرنیا اقامت کردند. این ازدواج نیز در اوایل 1970 خاتمه یافت

وفات اریک برن

زندگینامه اریک برن ، در پانزدهم جولای 1970 در حالی که 60 سال داشت به پایان رسید. او در اثر حمله قلبی فوت کرد. هر چند نظریه شخصیت او، همچنان یکی از پرطرفدارترین و جامع ترین نظریه های خودشناسی و روانشناسی است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.