معرفی کتاب وضعیت آخر

معرفی کتاب وضعیت آخر (I’m OK, You’re OK) را بر این اساس نوشتیم که برخی از مفاهیم کلیدی این نظریه، به زبان ساده در آن بیان شده است. کتاب وضعیت آخر ، یکی از پر فروش ترین کتب روان شناسی است که در سال 1969 توسط روان شناس مطرح آمریکایی ، تامس ای هریس نگاشته شده است. کتاب وضعیت آخر که نویسنده­ اش 30 سال از عمر خود را صرف نوشت آن نموده است، رویکردی روانکاوانه دارد و چگونگی کارکرد مغز و چرایی رفتار ما را با دیگران، مورد بررسی قرار می دهد.

کتاب وضعیت آخر توضیح می دهد که ذهن ما شامل پیش نویس ها یا نوارهایی است که حاوی رویدادهای گذشته هستند و روی رفتار و تصمیمات ما تأثیر می گذارند. ممکن است روزی تصمیم بگیریم یک عادت یا رفتار را ترک کنیم و لحظه ای دیگر خلاف آن عمل نماییم. مثلاً علی رغم اینکه تصمیم گرفته ایم دیگر عصبانی نشویم، خود را در حالتی بیابیم که شدیداً عصبانی هستیم و اصلاً متوجه نشویم دلیل این خشم چیست؟. این خشم، ناخواسته و بر اساس اتفاقات گذشته است. در واقع رویدادی باعث شده است ذهن ما به دوران کودکی برگردد و همان احساس کودکی را حین مواجهه با این رویداد تداعی کند.

کتاب وضعیت آخر نشان می دهد که همه­ ی ما مسئول هستیم و اگر پدر و مادری رفتار کودکشان را نمی پسندند به این معنی نیست که فقط کودک باید تغییر کند، بلکه پدر و مادر نیز مسئول هستند و باید فضای سالمی را در خانه به وجود آورند.

معرفی کتاب وضعیت آخر

معمولاً افرادی که کتاب وضعیت آخر را می خوانند از همان روز اول شروع به تغییر و رشد می کنند و تأثیر آن را بر ابعاد مختلف زندگی و روابطشان به طور واضح حس می نمایند. این کتاب در طی 50 سال گذشته منجر به معالجه­ی بسیاری از افراد شده است. نیاز نیست مردم حتماً بیمار باشند تا مجبور شوند از آن استفاده نمایند. همه می توانند آن را به کار برند. کتاب وضعیت آخر هیچ گونه محدودیت سنی و جنسیتی برای خوانندگانش ندارد. فارغ از هر گونه تکلف و پیچیدگی است و ترجمه­ ی روان و شیوای آن ، خواندن این کتاب را برای خواننده­ ی ایرانی آسان نموده است.

کتاب وضعیت آخر ابزاری بر اساس متد TA

با همه گیر شدن روان شناسی و بالاتر رفتن توقعات مردم از آن ، روان شناسان همواره سعی داشتند با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم، روان شناسی را به میان توده­ ی مردم بکشانند. پس از تلاش های بسیار، روش تحلیل رفتار متقابل این امر را امکان پذیر ساخت و امید تازه ای در دل مردم زنده کرد. چرا که علاوه بر کاوش در روح و روان انسان، ابزاری قابل یادگیری ارائه می دهد که مردم خودشان بتوانند از آن استفاده نمایند. کتاب وضعیت آخر در واقع دنباله روی نظریه ­ی TA است که توسط دکتر اریک برن است ابداع شد.

این روش به کسانی که از روش های قدیمی روان شناسی مأیوس شده اند ، امید تازه ای بخشیده است. به افرادی کمک می کند که می خواهند به جای سازش یا تطبیق با دیگران، تغییر کنند. کتاب وضعیت آخر واقع بینانه است ، امید واهی نمی دهد. به افراد نشان می دهد که همواره حق انتخاب دارند و خود فرد را مسئول اتفاقات آینده می داند. تحلیل رفتار متقابل به زبان ساده ، ابزاری قابل یادگیری و آموختن است که در مسیر خودشناسی و بهبود روابط میان فردی، با ما کمک می کند.

آنچه در معرفی کتاب وضعیت آخر می خوانیم

هر چند در سراسر تاریخ ، نظریات مختلف همواره بر وجود دو نیروی متضاد خیر و شر تأکید داشتند و روان انسان را به خوب و بد تقسیم می کردند، اما کتاب وضعیت آخر ما را با سه حالت «کودک» ، «والد» و «بالغ» آشنا می سازد و به ما می آموزد که هنگام گفتگو با دیگران بفهمیم که دقیقاً در مورد چه صحبت می کنند و رفتار مناسب در مواجهه با آنان چیست؟ تجربه و مطالعات ثابت کرده اند این سه حالت در همه ­ی افراد وجود دارند. کودک و والد به صورت نوارهای ضبط شده ای هستند که شامل وقایع گذشته اند و ریشه در پنج سال اول زندگی و دوران کودکی دارند.

کودک ، احساسات و عکس العمل فرد نسبت به چیزهایی است که می بیند و می شنود.

والد تمام دستورالعمل هایی است که کودک انسانی از پدر و مادر خود شنیده یا دیده است. والد شامل مجموعه ای از بایدها و نبایدهاست.

حالت سوم که بالغ نام دارد ، بعد عقلانی است که بر اساس اطلاعات به دست آمده از هر یک از سه حالت ، تصمیم گیری می کند. بالغ است که می تواند هر سه حالت را کنترل کند و میان آن ها تعادل برقرار نماید. برخورد و نحوه­ ی رفتار ما با دیگران بسته به اینکه با کدام یک از این سه حالت با آن ها ارتباط برقرار نماییم، می تواند متفاوت باشد و واکنش متفاوت طرف مقابل را در پی داشته باشد.

تا ابتدای سال 1402، ثبت نام جدیدی انجام نمی شود. لطفا در این خصوص تماس یا درخواستی ننمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.